Nejsou lidi – 5 tipů, jak situaci zlepšit

Současná situace na trhu práce v Praze nás přiměla, podělit se o pár postřehů, kterých jsme si v letošním roce všimli v rámci hledání vhodných kandidátů do výběrových řízení pro naše klienty.

Možná máte podobnou zkušenost jako my:

  • hlásí se velmi málo kvalitních kandidátů na inzerci (převis nabídky pracovních míst nad poptávkou viz údaje ČSÚ *)
  • uchazeči odstupují z výběrových řízení (často ani nedorazí na domluvené pohovory, než se jim vyjádříme, mají již jinou práci apod.)
  • zájemci mají značný nárůst mzdových požadavků **)
  • rozmýšlí si, kterou přijmou pracovní nabídku
  • není pro ně závazný ani podpis pracovní smlouvy.

Suma sumárum: lidí je málo, kvalitních kandidátů ještě méně a po hubených letech nechtějí měnit zaměstnání a když už, tak si chtějí výrazně polepšit. Jak náplní práce a/nebo finančně, tak i firemní kulturou.  A nabídek je opravdu mnoho!

To vše samozřejmě velmi znesnadňuje výběrová řízení. Naše doporučení je:

  1. Zrychlete výběrová řízení (informujte liniové manažery o závažnosti situace) a odstraňte překážky (uchazeče dnes odrazují i některá testování a nastavené procesy, které dřív nevadily)
  2. Revidujte mzdovou politiku a pokud možno jí zpružněte, abyste byli schopní reagovat na rostoucí mzdy (mnoho uchazečů, kteří v poslední době kývli na pracovní nabídky našich klientů, bylo ve stávajícím zaměstnání přeplaceno, aby zůstalo)
  3. Nelpěte striktně na požadavcích (nemá-li uchazeč některé dovednosti, je to příležitost k vyjednávání o mzdě a jeho profesním rozvoji, na což lidé dobře slyší)
  4. Snažte se být atraktivní zaměstnavatel – zamyslete se nad HR marketingem vaší společnosti (nejen ve směru k novým, ale hlavně ke stávajícím zaměstnancům – nahradit člověka je v současné době obzvlášť drahé)
  5. Personální agenturu berte jako partnera (omezte počet agentur ve výběrovém řízení, zvýšíte jejich motivaci, komunikujte a sdílejte informace co nejrychleji, často je to první vyslanec vaší firmy, se kterým se kandidát setká)

Máme společný zájem – obsadit volná pracovní místa ve vašich firmách a odstranění jakýchkoliv bariér celému procesu napomůže!

 

Mirek Daněk

OPENN Director

 


* ) Podle šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v hl. m. Praze k 30. 4. 2017 evidováno necelých 28 000 uchazečů o zaměstnání a ke stejnému datu téměř 29 000 volných pracovních míst.

**) Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v Praze dosáhla ve 4. čtvrtletí roku 2016 hodnoty 36 584 Kč, což je historické maximum za dobu trvání samostatné ČR. V porovnání s průměrnou mzdou za celý stát (29 320 Kč) byla vyšší o 24,8 %. Proti 3. čtvrtletí průměrná mzda ve 4. čtvrtletí vzrostla o vice než dva tisíce korun!

Publikováno v Uncategorized.